21 вересня, 2019

Всесвітній День поширення інформації про хворобу Альцгеймера


Щороку 21 вересня у всьому світі відзначають Всесвітній день поширення інформації про хворобу Альцгеймера. Цей день був заснований 1994 року за ініціативою організацій, які досліджують зазначене захворювання, щоб мати змогу вповільнити його розвиток. Метою згаданого заходу є посилення пріоритетів і поінформованості суспільства про деменцію та асоційовані з нею проблеми; зниження ризику розвитку слабоумства; поширення інформації щодо діагностики, лікування та догляду таких пацієнтів; підтримка відповідних досліджень та інновацій. Попри сенсаційні заяви науковців, сьогодні ліків для радикальної боротьби із цією хворобою не знайдено. Наразі доступні лише методи, які можуть частково скоригувати стан хворого, сповільнити прогресування деменції та пом’якшити симптоми захворювання.


ТОП найпоширеніших міфів про хворобу Альцгеймера
1. Стареча деменція і хвороба Альцгеймера - це одне і те ж
З віком у кожної людини погіршується пам'ять, але не завжди це пов'язано з хворобою Альцгеймера. Старече слабоумство - це не окрема хвороба, а комплекс симптомів, таких як втрата пам'яті, дезорієнтація в часі і просторі, порушення розумових процесів. 70% випадків деменції виникають через хворобу Альцгеймера.
І інші пацієнти, яким діагностували недоумство, страждають від інших захворювань, наприклад, хвороби Паркінсона, зниження функції щитовидної залози, порушення кровопостачання мозку, атрофії Піка та інших.
2. Нею хворіють тільки люди похилого віку
Вік є одним з найвагоміших чинників розвитку захворювання. Тому люди, яким виповнилося 65 років, перебувають у групі ризику.
І у хвороби Альцгеймера є більш ранні форми, коли діагноз ставлять у віці близько сорока років, їх приблизно 4-5% від кількості всіх хворих. Кожен двадцятий пацієнт з хворобою Альцгеймера ще не перейшов рубіж шістдесяти п'яти років.
3. Це нормальний процес старіння
Більшість людей звикло до думки, що ставати забудькуватим - це органічна частина старіння. Однак симптоми, викликані хворобою Альцгеймера є дегенеративним захворюванням головного мозку. Хвороба прогресує і незворотна, але це не неминуче, оскільки ми старіємо. Експерти кажуть, що більшість літніх людей уникають цього діагнозу.
Захворіти на Альцгеймера можуть НЕ лише люди похилого віку, а й набагато молодші
4. Захворювання є генетичним і відбувається внаслідок генетичного збою
Генетикам вдалося визначити ген під назвою APOE епсилон4, який підвищує ризик розвитку хвороби Альцгеймера у його носія. Однак сімейні випадки захворювання складають менше 5% всіх діагнозів. Навіть серед людей з цим геном тільки у половини до дев'яноста років розвивається деменція.
Вчені стверджують, що гени не є основною причиною захворювання, але застерігають, що відсутність гена, що мутує теж не є стовідсотковим захистом. Парадоксально, але фактичне збільшення ризику хвороби Альцгеймера через генетичне збою набагато нижче, ніж сидячий спосіб життя.
5. Діагноз ставлять тільки при порушеннях пам'яті
Короткочасна пам'ять може погіршуватися на ранніх стадіях захворювання, але часто причиною того стають вікові зміни, стрес, тривала напруга організму.
У той же час хвороба Альцгеймера викликає набагато глибші порушення, такі як втрата здатності мислити. Діагностика проводиться на основі аналізів, МРТ головного мозку, тестів на оцінку пам'яті, розумових процесів, рівень відхилень.
6. Хворобу Альцгеймера можливо уповільнити
Поки не існує способу уповільнити прогресування захворювання. За допомогою медикаментозного лікування можна лише контролювати окремі симптоми хвороби. Наприклад, при порушеннях пам'яті використовують інгібітори холінестерази, підвищують рівень речовини, яке допомагає нейронам взаємодіяти один з одним.
Однак, в останні роки вчені США обнадіюють своїми відкриттями. В процесі тестування знаходяться три імунотерапевтичні засоби (гантенерумаб, кренезумаб, BAN2401). У липні 2018 року вчені доповіли, що у пацієнтів, які отримували в комплексі лікування, покращилися результати когнітивних тестів. Цей ефект зберігався від 6 до 12 місяців.
7. Алюмінієвий посуд сприяє виникненню хвороби
Популярна теорія зародилася в 1960-70-х рр. і полягала в тому, що алюміній з горщиків, каструль, банок для напоїв або антиперспірантів викликав деменцію.
Ця теорія виникла тому, що деякі дослідження показали високий рівень алюмінію в мозку людей з хворобою Альцгеймера. Інші ж не підтвердили цього. Єдине, в чому дослідники одностайні - немає достатніх доказів того, що алюміній є причиною вищої захворюваності хворобою Альцгеймера.
8. Хвороба Альцгеймера не смертельна
Хвороба Альцгеймера є однією з перших десяти причин смерті в розвинених країнах. Вона вбиває більше людей, ніж хвороби нирок і грипом, підвищує сприйнятливість до інфекцій. На пізніх стадіях захворювання системи організму починають закриватися, за що настає смерть.
9. Щеплення та цукрозамінники викликають захворювання
В даний час немає ніяких доказів, що підтверджують ці тези. Щодо впливу цукрозамінників на людську пам'ять проводилися численні дослідження, однак ніяких негативних ефектів не виявлено.
А теорія про щеплення від грипу зазнала краху в 2001 році, під час медичних спостережень в Канаді. Вчені довели, що люди, які регулярно прищеплювалися від грипу та інших інфекційних захворювань, страждали від хвороби Альцгеймера рідше інших.
Міфи про хвороби Альцгеймера заважають адекватно дивитися на проблему і вирішувати її.
Картинки по запросу Всесвітній День поширення інформації про хворобу Альцгеймера
Профілактика хвороби Альцгеймера
Чи можна запобігти Альцгеймер? Експерти погоджуються, що в переважній більшості випадків ця хвороба, як і інші хронічні захворювання, імовірно, розвивається в результаті складних взаємодій між різними факторами, включаючи вік, генетику, навколишнє середовище, спосіб життя і супутні захворювання.
Такі фактори, як вік або гени не можуть бути змінені, проте, все решта можна мінімізувати, щоб зменшити ризик появи Альцгеймера. Основне завдання превентивних кроків - поліпшити когнітивні процеси, сприяти побудові нових нейронних зв'язків у мозку.
1. Тренування мозку: вивчення нової інформації (слів, віршів), інтелектуальні ігри, гра на музичних інструментах і навіть виконання звичних ритуалів лівою рукою або зміна маршруту на роботу, дозволяють зміцнити нейронні мережі мозку і уповільнюють їх ослаблення в процесі старіння. Ці кроки знижують ризик захворювання в 2,4 рази.
2. Спеціальне харчування: збалансований раціон з низьким глікемічним індексом запобігає не тільки серцево-судинним хворобам і поява діабету, але і деменції. Для здоров'я мозку і всього організму в щоденному раціоні повинні бути нежирні види м'яса, морська риба, продукти з цільного зерна, яйця, фрукти та овочі, особливо зелень, горіхи, бобові, кисломолочні продукти, якісні жири. Варто уникати надлишку вуглеводів, смаженої їжі, трансжирів і солодощів, адже споживання 30 грамів цукру в день підвищує ризик захворювання на 33%.
3. Спорт і фізична активність: для профілактики Альцгеймера не потрібно годинами пропадати в тренувальному залі, набагато важливіше регулярно і помірно навантажувати тіло різними видами активностей. Це можуть бути піші прогулянки, біг, заняття спортом кілька разів на тиждень, танці. Вчені стверджують, що таким чином не тільки підвищується тонус м'язів, кровопостачання всього тіла, а й поліпшуються когнітивні функції.

4. Соціалізація і відчуття щастя: самотність, хронічний стрес і депресія підвищують ймовірність розвитку Альцгеймера, оскільки через високий уровеня кортизолу (гормону стресу) зменшуються області мозку, що відповідають за пам'ять. Тому спілкування, дружба і самореалізація для літніх людей не менш важливі, ніж в молодшому віці.

Немає коментарів:

Дописати коментар