21 квітня, 2020

#ДопомогаПсихологічна


Як не впадати у паніку

 Як не впасти в паніку під час пандемії COVID-19? | UA.NEWS
Коли на слуху хоч якась загроза, важко думати зважено. Тож люди набиваються в супермаркети, хоча коронавірус передається якраз у закритих приміщеннях при скупченні народу. Або біжать до лікарень перевіритися, хоча там вища ймовірність інфікуватися, у тому числі грипом. Як не панікувати? Психоаналітик Марія Гончаренко розповідає, як подбати про психологічне здоров’я, а отже, і про імунітет – свій та родини.

1. Зробити «як люди» зазвичай означає програти

Далеко не всі люблять «стрибати з вікна за компанію». Більше тих, хто вважає, що «обдурює натовп».
 «Я не панікую, – кажемо ми собі. – Але я знаю всіх цих людей навкруги, вони просто збожеволіють. Розкуплять продукти, нічого буде купувати. Краще вже раніше за них придбаю гречку та макарони».
Якщо ви хочете вчинити як інші під час паніки, добре подумайте. Значно частіше трапляється, що людина виграє вже тим, що не вчиняє так, як інші.
Звісно, це стосується не колективної роботи, а натовпу малознайомих людей. Не слід, звичайно, доводити до абсурду. Під час пожежі треба бігти з іншими до єдиного виходу. Але колективні рішення у більшості своїй гірші за індивідуальні, що два роки тому довели вчені з Університетського коледжу Лондона. Спільні рішення ірраціональні, спрощені та менш розумні, ніж ті, до яких людина може додуматися сама.

2.  «Дістаньте жало»

Найгірше для психіки — невиразна тривога, яку не можна розрадити ані словами, ані діями. Якщо людину вкусила бджола, болить увесь набряк. Але з ним складно впоратися, якщо не знайти та не витягти маленьке жало — джерело отрути. Якщо під час паніки запитати, що людину непокоїть, це питання здається безглуздим. Звісно, коронавірус, смертельна хвороба. Але ж, на жаль, у людей є постійний ризик померти в автомобільній катастрофі, від інфаркту, від грипу тощо, та мало хто від цього панікує. Новий вірус може лякати чимось незначним для інших: хтось нервує через зірвану поїздку до Італії, когось непокоїть невизначеність щодо літніх канікул (чи не доведеться навчатися в червні) та відпустки, один боїться підвищення курсу долара, інший переживає за стареньких батьків. Тривогу може підживлювати навіть щоденна потреба прилаштовувати кудись дітей на карантині. Чітко (однією фразою) сформулюйте, що непокоїть саме вас. Напишіть, що можна зробити саме в цьому напрямку, дійте. Коли тривога накочує, перечитуйте.

3. Робіть дихальну гімнастику

Два в одному: так ви і заспокоїтеся, і «прокачаєте» легені, а це основна мішень коронавірусу. Тож важливо тренувати дихальні м’язи, збільшувати обсяг легень. Підберіть в інтернеті прості вправи, які не вимагають складних експериментів (дихання животом, глибокі вдихи та видихи за йогою, гімнастика Стрельникової, дихання при бодіфлексі тощо). Займайтеся на свіжому повітрі або хоча б на балконі.

 

4. Відновіть сили

Віденська клініка нервових захворювань у середині минулого сторіччя встановила: організм інфекційних хворих виділяє значно більше антитіл до інфекції під час радісного збудження, ніж під час пригніченого настрою. Через це іпохондрики (люди, занепокоєні можливістю захворіти), дійсно хворіють частіше.
Тож у часи хронічного стресу важливо відновлювати психологічні сили, накопичувати ресурси. Допомагає улюблена музика та міцний сон. Добре б спати 7–8 годин на добу, а ще мати темні гардини або надягати маску для сну, щоб за цей час глибоко відпочити. Гормон мелатонін, який допомагає впоратися зі стресом, виробляється лише в повній темряві.
А ще шукайте власні способи відновитися. Приміром, інтровертам для цього варто побути на самоті, а екстравертам — отримати підтримку друзів, поділитися почуттями.

5. Зануртеся у «фікшн»

Дивіться фільми та читайте те, що викликає душевний резонанс, тобто не обов’язково комедії. Мелодрами, трагедії, трилери та навіть жахи чудово перезавантажують мозок, будь-які емоції від вигаданої реальності гасять тривогу. Мозок перемикається на новий осередок збудження.
Практичний психолог ЕМАН готова надати психологічну допомогу педагогам, вихованцям, батькам, які її потребують в нелегких умовах карантину. 
Графік роботи спеціаліста в онлайн-режимі:

- щосереди з 15.00 до 17.00

- щоп'ятниці з 13.00 до 15 .00


Адреса Skype:  https://join.skype.com/invite/pht4fytW7Lyt

Адреса Viber: 06 62 21 72 26


Немає коментарів:

Дописати коментар