02 грудня, 2020

#"Розмови"зВихованцями

 Це нормально - сказати "Ні"

 

Завжди казати "Так" може стати звичкою. Є хороші звички, а є не дуже і звичка завжди відповідати "Так" належить саме до тих, без яких можна і обійтися.

Давай уявимо конкретну ситуацію…

 Тобі 15 років. Ось всі події, які трапилися з тобою сьогодні!

*       Твій друг попросив у тебе на вихідні твій mp3- плеєр, і ти погодився (хоча не хотів).

*       У неділю вранці ти домовився з друзями піти у кіно, але у школі тебе просять прийти у неділю, щоб зробити стіннівку до Дня математики (ти погоджуєшся, хоча не хотів цього робити).

*       Телефонував однокласник і хотів поговорити про матеріал по історії, який йому потрібно підготувати. Ти погоджуєшся. Це займає годину твого часу.

*       У тебе є шкільна робота, на яку тобі потрібно, щонайменше 3 години. Для виконання тобі потрібен Інтернет. Але в дома, якісь проблеми з Інтернет з’єднанням, і ти вимушений йти по холоду до Інтернет-кафе. І так далі…

 Знайома картина?  Завжди казати "Так" може стати звичкою. Є хороші звички, а є не дуже і звичка завжди відповідати "Так" належить саме до тих, без яких можна і обійтися. Завжди відповідати "Так" може нашкодити тобі.

Іноді ми повинні відповісти "Ні".

 Так само, як сказати НІ наркотикам. НІ алкоголю. Ми повинні знати свою межу і бути готовими притримуватися її. Скажи "Ні" і розумій це! Якщо щось за межами кордонів, які ти встановив собі сам, будь готовий сказати "Ні" і май це на думці!

Але як сказати "Ні"?

 Всі ми опиняємося у ситуаціях коли знаємо, що повинні сказати "Ні", і все ж таки ми не знаємо, як це зробити, тому що ми хвилюємося про поведінку та думки інших людей. В більшості ситуацій ти завжди кажеш "Так", хоча глибоко у душі хочеш сказати "Ні". Ти хвилюєшся, що можеш зіпсувати стосунки з іншою людиною, якщо не даси згоди.

 Ти, як і багато інших людей, можеш відчувати свою провину через те, що ти сказав "Ні". Таким чином все закінчується тим, що ти відчуваєш себе відповідальним за почуття іншої людини, мовби її щастя залежить від твоєї згоди.

 Але не забувай, всі ми відповідальні лише за свої власні почуття. Ніхто більше не може мати такої відповідальності крім тебе. І коли ти весь час кажеш "Так", люди звикнуть до того, що ти зі всім погоджуєшся. Ти не дозволяєш цим людям брати відповідальність за свої власні почуття.

 Обдумай ретельно ситуації, на які ти погодився недавно. Ти вважаєш, що через те, що ти сказав "Ні", коли у тебе попросили твій плеєр, дружба зруйнується?  Так?  Ну тоді, це була не дружба.

 Це добре бути корисним, уважним та охочим допомогти, але є велика межа, між бути корисним і бути використаним. Невже ти хочеш відчувати себе, наче ганчірка для миття підлоги?

 Все ж більша частина з нас вважає, що якщо ми відповіли "Ні", це означає, що до нас вже не можна звернутися за допомогою. Цим ми створюємо негативну залежність в наших стосунках з іншими людьми, що не є нормальним. Здорові стосунки - це коли ти можеш бути відкритими та чесними, бути щирим у своїх почуттях і знати, що інша людина приймає це.

 Такі стосунки дійсно базуються на дружбі, а не на тому чи скажеш ти "Так", всякий раз, коли тебе щось попросять, адже в такому разі ти будеш відчувати себе пригніченим та "контрольованим" іншою людиною.

 Ти можеш це змінити!

Як навчитися казати "ні" коли це потрібно?

 Зміни почнуться коли ти зрозумієш, чому ти так часто відповідаєш на все "Так", що змушує тебе це робити?

 Зроби список з недавніх ситуацій де ти відповів "Так" і "Ні". Спитай себе, що тебе змусило відповісти "Так", коли ти насправді цього не хотів. Переоціни свої відповіді і подивись реально, коли би ти міг сказати "Ні" і проаналізуй наслідки. Ти зрозумієш, що відповідь "Ні" була б прийнята іншою людиною і ваші стосунки не були б зіпсовані.

Як говорити "Ні" на практиці?

Є два типи комунікації між людьми: вербальна (розмовна) і не вербальна (жести та мова тіла).

Коли ти відчуваєш, що мусиш сказати "Ні" і готовий це зробити - говори і розумій це. Говори це спокійно, в твоєму голосі повинен звучати повний контроль над собою і ситуацією. Твої жести повинні відповідати тону твого голосу. Дивися людині в очі і не відводь погляд.

Можливо, це буде для тебе трохи важко перші пару раз, тому що ти ламаєш звичку, яку ти сформував на протязі деякого часу. Ти можеш тренувати свою вербальну і не вербальну комунікацію вдома доти, доки не почнеш відчувати себе повністю комфортно.

Що якщо я кажу "ні", а інша людина мене не слухає?

 Якщо ти сказав "Ні", а людина, якій це адресовано не звертає на це уваги та не слухає, просто заяви йому ще раз , що ти незгодний і "Ні" це в кінці кінців - "Ні" подобається це йому чи ні. Ти маєш казати те, що насправді думаєш, і інша людина повинна поважати твої слова і почуття.

 Якщо люди тебе не слухають, то вони тебе не поважають, і в цій ситуації ти повинен зрозуміти, що ж відбувається. Покажи, що твоє "Ні" означає "Ні", а не навпаки. Не йди на компроміси. Це твоє життя. Твій вибір. Якщо комусь це не подобається, то вони дізнаються, що ти говориш те ,що думаєш і думаєш те, що говориш, і це потрібно прийняти,  інакше ваші стосунки не будуть ґрунтуватися на довірі та повазі, а якщо цього нема, то чи потрібні тобі такі друзі взагалі?

Нормально, коли люди розуміють, що твоє "Ні" означає "Ні", а "Так" означає "Так".

Не забувай казати "Так" коли це потрібно

Ми часто чуємо, що ми ростемо і маємо бути уважними до інших, маємо допомагати людям. Важливо зрозуміти, що є здорова егоїстична поведінка, тобто цілком нормальна та правильна. Ти маєш право казати "Ні" і не відчувати при цьому якоїсь провини.

 Оскільки ти проявляєш увагу до себе та своїх почуттів, ти будеш мати набагато більше бажання відповісти "Так" в інших випадках, і ти будеш казати це тому що ти цього хочеш, а не через якісь обставини.Немає коментарів:

Дописати коментар