22 грудня, 2020

#ДляВасБатьки

 Постояти за себе:

10 ПРАВИЛ, ПРО ЯКІ ПОТРІБНО РОЗКАЗАТИ ДИТИНІ

НІХТО НЕ МАЄ НАРЕШТІ ТВОЇ ПРАВА

Ніхто не може змусити людину діяти проти її волі, погрожувати їй, дражнити або завдавати фізичного болю. Будь-яка ситуація, в якій некомфортно перебувати - привід для того, щоб зібратися з духом і захистити себе словом або дією. Таке вміння приходить не відразу, але з поступовим вихованням сили волі. А ще воно завжди працює і у зворотний бік: кожен повинен намагатися не виявляти силу і агресію по відношенню до інших людей і не загрожувати їхньому здоров'ю.

БУДЬ ВПЕВНЕНИЙ У ТОМУ, ЩО РОБИШ І ДУМАЕШ

Позитивна самооцінка впливає на те, як дитина сприймає себе, свої думки і бажання, і чи не соромиться висловлювати свою думку. Підтримуйте впевненість в собі: хваліть дітей за дрібні і великі досягнення, підбадьорюйте в хвилини сумнівів, не ігноруйте хороші вчинки. Дітям важливо знати, в чому вони успішні. Одне знання того, що, хоча дитині нелегко даються точні науки, але вона відмінно малює і впевнено почуває себе з друзями в художній школі, надихає її і допомагає не сприймати низькі оцінки з математики як катастрофу. Але це працює лише в тому випадку, якщо і батьки більше цінують успіхи дитини в мистецтві, ніж вимагають п'ятірок за контрольну з алгебри.

БУДЬ ОПТИМІСТОМ

Люди з позитивним поглядом на життя вміють зосереджуватися на хорошому, не підозрюють в кожній людині кривдника і не очікують негативного до себе ставлення. Найчастіше і навколишні позитивно сприймають людей-оптимістів. Але навіть якщо дитина не знаходить бажаного схвалення від інших, їй важливо навчитися виступати власним «антикритиком», знаходити плюси в подіях, що відбуваються, перетворювати негативні думки в позитивні. Це просто: потрібно в неприємну подію побачити якесь «зате». Так замість того, щоб говорити: «Ніколи мені не дістається головна роль в шкільному спектаклі», можна сказати собі: «Звичайно, я хотіла отримати роль принцеси, але роль феї - теж дуже хороша».

КАЖДИЙ МАЄ ПРАВО БУТИ ПОЧУТИМ

Сором'язливим дітям нелегко даються багато речей: підняти руку на уроці, заговорити з однолітком на ігровому майданчику, розповісти однокласникам смішний випадок. Допоможе практика спілкування, коли дитина вчиться залучати до себе увагу. Намагайтеся, щоб вона бачила, як заговорюєте з перехожими ви, і чула, як знайомляться між собою інші діти. Просіть її зробити замовлення в кафе, поки ви відійдете до туалету, запрошуйте гостей з дітьми до себе додому - в звичній обстановці дитині буде легше розкріпачитися. Досвід різноманітного спілкування поступово додасть впевненості в собі.

ДРАКА - НЕ НАЙКРАЩИЙ ВИХІД

Є ситуації (особливо часто вони відбуваються у хлопчиків), коли одна дитина поводиться агресивно по відношенню до іншого: може спеціально штовхнути або відібрати будь-яку річ, провокуючи конфлікт. Яким би сильним не був перший порив «дати здачі», бійка не приводить до вирішення проблеми. Навчіть дитину спочатку пробувати залагоджувати конфлікт шляхом розмови - порадьте йому без агресії, в максимально спокійній формі висловити кривдникові, що саме йому не подобається в його поведінці, попросити повернути річ назад або більше не зачіпати його. Якщо з'ясувати стосунки словесним шляхом не вдається і справа приймає неабиякий оборот, порадьте дитині відійти в сторону і звернутися до дорослого.

НЕ ПІДТРИМУВАТИ ТИХ, ХТО ДРАЖНИТЬ

Діти, які люблять подражнити інших, зазвичай переінакшують імена або привласнюють неприємні прізвиська. В цьому випадку можна дотримуватися наступної тактики:

Ігнорувати кривдника.

Не давати йому зрозуміти, що його слова тебе зачіпають або засмучують ( «І що?», «Так що ти хотів цим сказати?» - можливі варіанти реакції на слова дражливого, щоб він зрозумів, що тобі немає до нього ніякого діла).

Представляти собі, ніби ти захищений надміцним костюмом супергероя, і образливе прізвисько відскакує від тебе, ніби гумовий мячик.

НЕ СОРОМТЕСЯ МАТИ СВОЮ ТОЧКУ ЗОРУ

Буває, що дітям важко виступати проти думки більшості. Впевненість в собі допоможе не йти на поводу у інших: не дивитися ТБ-шоу, яким захоплений весь клас, а дитині воно здається нецікавим; не переходити дорогу на червоне світло світлофора тільки тому, що всі інші побігли. Поговоріть про те, як важливо відрізняти позитивний тиск оточуючих (наприклад, друзі захоплені новим видом спорту і активно кличуть з собою в секцію) і негативне (прогулювати уроки, пробувати сигарети - то, що однозначно матиме негативні наслідки).

НЕ БІЙСЯ ГОВОРИТИ «НІ»

Часом здається, що простіше погодитися з більшістю, ніж висловити «ні» на пропозицію, яка тобі не до душі. Але важливо дати дитині зрозуміти: у нього завжди є вибір - говорити «так» або «ні». І головне, чим він повинен керуватися в ситуації вибору, це запитати себе: то, що мені пропонують, хочу я чи інші? Поясніть, що найкраще давати чесну відповідь, чому дитина не хоче щось робити разом з усіма - обґрунтована позиція викликає у оточуючих тільки повагу.

ЗВЕРТАЙСЯ ДО ДОРОСЛИХ

Незважаючи на те, що дітей вчать не ябедничати, є речі, які можуть завдавати їм справжню душевну біль, а також складати загрозу їх здоров'ю. Скажіть дитині, що, якщо він не може впоратися з кривдником, і справа приймає для нього неприємний оборот, він повинен негайно звернутися до будь-якого дорослого: перехожого, старшокласника, вчителя і, звичайно, батьків. Батьки в будь-якому випадку залишаються для дитини опорою та захисником до того часу, поки він не навчиться захищати себе самостійно - і тут необхідно переконати, що мама і тато завжди прийдуть на допомогу і ніколи не посміються над тим, що він не впорався з кривдником сам.

ЗАЙМАЙСЯ СПОРТОМ

Практично будь-який вид спорту, особливо, якщо він підкріплений успіхами, розвиває в дітях впевненість в собі і своїх силах. Часом одна згадка про те, що дитина володіє прийомами єдиноборств, охолоджує запал кривдників. Спорт також є хорошим помічником в умінні залишатися холоднокровним в стресових ситуаціях. Це допоможе:

спокійно відповісти кривдникові, що тобі не подобається його поведінка;

змусити себе говорити не тихим, а впевненим голосом, навіть якщо всередині наростає хвилювання;

не піддаватися паніці і стримати порив відповісти фізичної грубістю на грубість іншої людини.

Немає коментарів:

Дописати коментар