09 лютого, 2021

#БезпечнийІнтернет

 ВИ ВПЕВНЕНІ, ЩО В БЕЗПЕЦІ? 

НОВА ЕРА КІБЕРРИЗИКІВ

Світ онлайн дозволяє нам бути будь-якими, і сьогодні соціалізація молодого покоління і підтвердження своєї унікальності відбувається за рахунок Інтернет-комунікації в соцмережах, онлайн-іграх, месенджерах, різних блогах та інше. Оскільки людей на планеті мільярди і всі ми чимось схожі - онлайн-світ дає можливість отримати увагу і якесь визнання наших відмінних рис. Також в онлайні легко комунікувати з великою кількістю людей, навіть якщо людина має особливості мови.

Історія з практики психолога: «Дружина запрошувала чоловіка на вечерю через месенджер і сварилися вони теж в онлайні, так як дівчина мала дефекти мови і їй було простіше комунікувати в онлайн-просторі. У житті вона соромилася говорити з оточуючими, тому частіше мовчала, а в додатках завжди була активним співрозмовником».

Але живучи на стику реальності і віртуальності, особливо у неповнолітніх, немає чіткого поділу між життям, відносинами і спілкуванням онлайн та офлайн. А розвиток сучасних технологій лише посилює роль Інтернету як одного з основних джерел впливу на сприйняття дійсності. Крім того, сучасний світ вимагає від нас багатозадачності і поглинання величезної кількості інформації. У цьому випадку саме перебування онлайн часто допомагає вирішити гострі питання: розібратися з робочими завданнями, проконсультуватися з колегами/друзями, провести скайп з родичами, перебуваючи на різних континентах, паралельно слухаючи підкасти або аудіокниги. Це стало звичною частиною нашого життя.

Але разом з умінням справлятися з великою кількістю завдань, Інтернет спровокував у нас наявність ілюзії захищеності. Коли ми фізично себе відчуваємо в безпеці, у нас є відчуття, що з нами нічого не станеться, і ніхто не зможе нам нашкодити. Це дозволяє діяти сміливіше і більш ризиковано в онлайні. При цьому негативні новини або повідомлення сприймаються через реакцію відторгнення або заперечення: «Зі мною такого ніколи не трапиться». Адже в будь-який момент ти вимикаєш телефон, і будь-яка ситуація в онлайні ніби перестає існувати. Але це залишається лише ілюзією, оскільки на тій стороні завжди є хтось. Цей хтось - жива людина і вона робить певні дії, які можуть завдати, якщо не фізичний, моральний і матеріальний збиток.

Кіберризики у вигляді розкриття персональних даних та конфіденційної інформації, зниження якості та ефективності роботи, репутаційні втрати розглядаються як загроза бізнесу/репутації. У зв'язку з цим існує страхування кіберризиків (за оцінкою Allied Market Research цей глобальний ринок до 2022 досягне $ 14 млрд). Але разом з тим є і кіберризики, від яких не застраховані ні діти, ні дорослі:

Ø кібербулінг: приниження, образи, агресивні нападки, переслідування в мережі;

Ø секстинг, грумінг, сексторшен: спілкування, яке може привести до сексуального насильства і шантажування;

Ø перегляд незаконного контенту: сцени насильства, екстремістські заклики і поведінку, порнографія, в тому числі дитяча. Якщо ви побачили в мережі кадри насильства над дитиною - для видалення і запобігання масового шеринга, ви можете повідомити про це контенті на гарячу лінію Internet Watch Foundation.

Крім того, кіберризики тягнуть за собою психологічні загрози, а саме: інтернет-залежність, ізоляцію і втрату «Я», зіткнення з недостовірною і нав'язливою інформацією, і головне - порушення прав людини.

В Україні для попередження кіберризиків і підвищення рівня безпеки дітей і підлітків в онлайн-просторі діє освітня платформа #stop_sexтінг, яка об'єднує дітей, батьків і держава заради розробки і впровадження програм по формуванню навичок безпечної поведінки в Інтернет-мережі. У соціальних мережах проекту (Instagram / Facebook) ви зможете знайти інтерактивні ігри та вправи за хештегом #stop_sexтінг_вправі, а чат-бот в Telegram анонімно допоможе підлітку вирішити проблеми, пов'язані з сексуальними онлайн-ризиками.

Немає коментарів:

Дописати коментар