14 квітня, 2021

#Розвиваємось

 Правило 20 хвилин

Як не гризти себе за те, що не встигаєте, що не рухаєтеся з місця, не починаєте нову справу, не вчите нову мову, не йдете на курси, не читаєте книг?

Всі ми знаємо, який стрес і напруженість приносить це самокопання: чому я не починаю, «гальмую», відкладаю, обіцяю зайнятися «коли-небудь» ...

 

Причини бувають різні: перфекціонізм, нестача часу, нерозуміння, з чого почати, невпевненість в своїх силах.

Одна з головних причин, як мені здається - це наша думка, що потрібно приділити задуманому ДУЖЕ багато часу. І часто ця думка сильно шкодить.

 

Принцип «Досить»

Ви чули про принцип «досить»?

Цей той результат, який ви намітили для себе як відповідний і досить хороший: адже не можна виправляти, покращувати, допрацьовувати щось вічно!

Правило 20 хвилин, про яке я сьогодні хочу розповісти - той самий принцип «досить». Воно говорить, що не варто чекати вдалого моменту, коли ви зможете приділити чомусь колосальну кількість часу. Беріться за справу прямо зараз.

Нехай це буде всього 20 хвилин - але цього достатньо! Краще мало, ніж нічого.

Чекаючи вільного, кращого, що ідеально часу, що підходить для виконання справи - можна чекати роками («Коли-небудь я обов'язково цим займуся»…)

У минулому я була завзятим прокрастинатором - людиною, яка відкладає справи.Розібравшись в причинах, зрозуміла: я відкладаю тому, що розумію - переді мною гігантське завдання, на яке потрібно витратити дійсно багато часу.

Наприклад, було у мене бажання взятися за англійську. Раніше я думала так: коли-небудь я обов'язково сяду, відкладу всі інші справи на півдня або на цілий день, заведу красивий товстий зошит, дістану круті підручники, повторю всі часи і неправильні дієслова, запланую собі програму на півроку вперед, подивлюся фільм англійською, щоб вникнути в мову, а заодно запишуся на класні курси... І ось тоді (я точно знаю!) - справа зрушиться, справа піде, я дуже скоро заговорю! Головне - це відвести коли-небудь цей день (ну ладно, хоч півдня), щоб засісти за роботу.

І що б ви думали? Жодного разу у мене не знайшлося вільного часу.

Тобто вільний час, звичайно, було, і не раз. Але це був НеідеальнийЧасДляАнглійського.

Завжди було щось більш важливе в цей момент. Чомусь витратити меншу кількість часу, ніж магічні «півдня на англійську» - мені в голову не приходило. Якщо починати - то серйозно. Щоб все було як треба. Я ж серйозна і відповідальна людина.

Коли я читала про практики, які радили вчити 5 нових слів в день або дивитися 10 хвилин улюбленого серіалу англійською - то моя думка була приблизно такою: «Фе! Навіщо мені потрібні такі дрібниці, коли-небудь я сяду (тут жест руками, виражає грандіозність завдання і моїх намірів) і присвячу плануванню свого навчання півдня, згадаю все правила і ось тоді я обов'язково почну вчити мову! І буду вчити не по якихось дохлих 5 слів в день, а буду займатися по годині ... Ні! По півтори години в день! І без вихідних!»

І... мої успіхи не просунулися ні на сантиметр. Я все чекала своїх заповітних «півдня на англійську», щоб почати грандіозну справу.

Смішно? Зараз читаю це все і в черговий раз розумію, як по-дитячому це звучить. Хоча навіть і не скажеш, що по-дитячому: хіба діти відкладають? Хочуть займатися чимось - займаються.

Не знаю жодної дитини, який сказала би: «Ні, зараз я не буду грати з залізницею, тому що коли-небудь потім я виділю на це дві-три години і займуся залізницею серйозно, а поки буду займатися машинками або пазлом».

Так що на дитячий підхід, на жаль, своє відкладання НЕ спишеш ...

 

Або ось ще мета № 2, яку я ставила: читати класику.

Так, згодна, проблема ще і в тому, що конкретики в цієї мети немає.

Раніше я думала так: «О, читати класику - це таке значне завдання, що я обов'язково коли-небудь зберуся і засяду. Спочатку обов'язково вивчу, що взагалі належить до класики, а потім сяду і півдня буду насолоджуватися читанням. Ось це я розумію - ось це солідне рішення: класику тільки так і треба читати: подовгу, неспішно і обов'язково виділивши півдня ».

І ... як ви думаєте, скільки книг я прочитала при такому підході?

Не більше 5. За кілька років!

Ні, звичайно, я читала - але не класику. Статті та книги по іншим темам я читала щодня по трішечки, але ось з класикою так справа і не пішла. Це завдання здавалася таким значущим, серйозним, що здавалося: якщо вже й присвячувати ойму час - то відразу багато.

 

Ну це так, передісторія. З серії «як я жила до того, як дізналася про правило 20 хвилин». Про те, як робити не треба. І про те, як сумно розуміти, що так багато хвилин пропадає марно - в очікування уявного ІдеальногоЧасу.

 

Чому правило 20 хвилин - це легко?

Ø  Щоб зайнятися якоюсь справою хоча б годину-дві, зазвичай потрібно трохи налаштуватися. До 20 хвилинам можна і не готуватися, просто сісти і зробити.

Ø  20 хвилин легко витримати - навіть якщо займаєшся складною справою.

Ø  Нехай 20 хвилин і невеликий часовий проміжок, але навіть він допоможе побороти лінь.

Ø  20 хвилин в день - це час, за який складно втомитися: навіть якщо справа складна, ви не втомитеся.

Ø  Ці чарівні 20 хвилин підвищать мотивацію: коли справу вже розпочато, продовжувати її в наступний раз набагато легше, ніж починати з нуля

 

Трохи підрахунків

Весь цей текст з емоційними прикладами може виглядати не дуже переконливо - якась демагогія: мовляв, а що якщо...

Пропоную звернутися до конкретних цифр - вони неупереджено розкажуть, скільки часу ми втрачаємо даремно. Особливо це вражає в сфері придбання нових навичок!

Отже, припустимо, який-небудь або якась Х хоче вивчити сайтобудування. Часу катастрофічно не вистачає. І він(а) вирішує діяти за принципом 20 хвилин в день.

Рахуємо:

ü    20 хвилин в день протягом місяця - це 600 хвилин, або 10 годин!

ü    10 годин щомісяця - 120 годин на рік

ü    Якщо перевести 120 годин в 8-годинні робочі дні, це (120:8) - 15 робочих днів! Цілих 15 робочих днів на рік на придбання нового досвіду. Неслабо, правда? Це вже тягне на підвищення кваліфікації або серйозний курс, за який можна освоїти не тільки «базу», але вникнути в глибину питання.

Тепер підемо ще далі: уявіть, скільки нового можна освоїти, якщо розвивати себе відразу по двом або трьом напрямам: тобто виділити, наприклад, 20 хвилин в день на вивчення сайтобудування, 20 хвилин на нову мову і ще 20 на вивчення основ фотографії. Три навички за рік - і на кожну витрачено по 15 робочих днів!

 

Мене цей принцип безмірно вражає!

Але правило 20 хвилин можна застосовувати не тільки для саморозвитку.

Як ще можна застосовувати правило 20 хвилин?

 

Розхаращення

Часто я отримую запитання: як розхаращуватись, якщо часу дуже мало?

Я раджу розділити квартиру на зони (спальня, вітальня, кухня та ін.), А потім прописати дрібні категорії в кожній зоні.

Наприклад:

         Спальня - білизна, домашній одяг, одяг на вихід, дитячий одяг, постільна білизна, рушники.

         Кухня - одна шафка в кухні, холодильник, спеції та ін.

         Ванна - косметичні засоби, миючі засоби та ін.

Тепер можна розбирати кожну з цих дрібних категорій - витрачаючи всього 20 хвилин в день. Так, поступово, ви розхаращите будинок.

Ще краще буде, якщо ви запишете всі ці дрібні категорії і будете відзначати виконане - так ви наочно зможете відслідковувати рух вперед.

 

Прибирання будинку

Набагато легше прибирати, розбивши квартиру на маленькі зони і витрачаючи щодня на них не більше 20 хвилин. В цей час ви миєте певну частину квартиру.

Таке правило є і в системі флайледі - правда, там використовуються 15-хвилинки.

 

Заняття спортом

Навіть 20 хвилин спорту щоденно допомагають підтримувати форму. Якщо немає можливості займатися більше, то 20 хвилин фізичного навантаження в день все ж краще, ніж нічого!

 

Вивчення нової мови

Так, нехай за 20 хвилин в день - ви вивчите 5 нових слів і подивіться 10 хвилин серіалу англійською.

Це не мегаскоростний результат, і навряд чи ви заговорите як англієць через навіть рік. Але! Через цей же рік - це 1825 нових слів в лексиконі і 3650 хвилин (або майже 61 годину) живої мови.

Темпи не дуже високі. Але й не нульові, як якщо весь цей рік чекати ідеального часу.

 

Думаю, принцип зрозумілий.

Освоїти Мистецтво маленьких кроків може кожен. Де ще стане в нагоді правило 20 хвилин?

 

à Щоденне планування, складання списків справ

à Відносини з близькими - хоча б 20 хвилин в день на якісну бесіду

à Підтримка зв'язку з друзями

à Підвищення фінансової грамотності / облік фінансів

à Відпочинок - 20 хвилин повноцінного відпочинку в потрібний момент безцінні!

à Читання

 

Коли корисно використовувати правило 20 хвилин?

1. З одного боку правило 20 хвилин можна застосовувати, якщо ви не склали план дій.

Розберемо на прикладі з класикою. Я знаю, що хочу прочитати багато книг різних авторів, але ніяк не почну, тому що у мене немає плану - я не знаю, з якого автора почати. Тоді правило 20 хвилин працює так: ви берете будь-яку книгу класики будь-якого автора і читаєте - рівно 20 хвилин кожен день.

Звичайно, може виникнути відчуття, що ви взялися за справу непослідовно. Можливо, в ідеалі ви хотіли б вивчити конкретного автора, почати з іншого часового періоду або прочитати більш ранній твір обраного учасника. Але - повірте: краще почати з уявної середини шляху, не дуже послідовно, ніж не робити нічого. І навіть якщо підхід не послідовний, ви отримуєте бонуси:

По-перше, коли берешся за те, що відкладав, йде невдоволення собою і стрес, викликаний стоянням на місці.

По-друге, в наступний раз «включатися» в читання буде легше. Адже, як я вже говорила, набагато легше продовжувати, ніж починати.

 

2. Другий варіант, коли правило 20 хвилин здорово виручає - коли вже є чіткий план.

Ви розбили велике завдання на маленькі блоки. Знаєте, що за чим потрібно робити, але у вас не знаходиться часу цим зайнятися. Тоді потрібно просто присвятити 20 хвилин цьому заняттю. Краще мало, ніж нічого!

 

Як вам прийом «правило 20 хвилин»? Спробуєте застосувати?

 

Джерело

Немає коментарів:

Дописати коментар