24 травня, 2021

#ДляВасБатьки

 ЯК БАТЬКАМ УНИКНУТИ ТИСКУ НА ПІДЛІТКІВ

Про те, який тиск відчувають сучасні підлітки, багато сказано й написано. Однак засоби масової інформації при цьому фокусуються на досягненнях підлітків. Батьки, прагнучи, щоб їхні діти багато чого досягли в житті, віддають їх у спортивні секції, наймають їм репетиторів тощо. Це може викликати в дитини неабиякий стрес. Психологи й медики озвучують тривожну статистику, згідно з якою підлітки дедалі частіше використовують лікарські препарати й стимулятори, щоб упоратися з таким щільним графіком.
Однак інша група підлітків реагує на стрес в інший, менш очевидний спосіб. Ідеться про підлітків, які виділяють час для телебачення, комп'ютерних ігор, соціальних мереж і спілкування з друзями, але не знаходять його для навчання. Багато з них виконує лише мінімальні вимоги, щоб переходити з класу в клас, і постійно має проблеми з навчанням. Цим вони шокують своїх батьків.
На перший погляд, такі підлітки здаються незворушними, створюючи враження, ніби школа на них абсолютно не впливає. Але насправді описана поведінка є реакцією підлітків на стрес. Зовнішній вигляд оманливий: такі підлітки не просто ліниві – на них тиснуть громадські вимоги, яких вони не можуть виконати, а тому побоюються. Відтак, відчуваючи тиск і нездатність упоратися з ним, підлітки вважають за краще відмовитися від боротьби.
Багато батьків стверджує, що їхні підлітки просто ліниві. Однак насправді значна кількість підлітків хотіли б краще вчитися в школі. На перший погляд, небажання вчитися пояснюється звичайнісінькими лінощами, але, поглянувши глибше, зможемо виявити в підлітку багато суперечливих якостей. Часто підліток хоче досягти успіху в навчанні, але зазнає невдачі й відмовляється від подальших спроб навчатися краще. Батькам украй важливо зрозуміти: брак старанності під час навчання ще не означає, що підліток повністю втратив мотивацію. Насправді він переживає складні почуття, бо його старання досі не мали бажаного результату.
Такі підлітки схвильовані своїм майбутнім та успішністю у навчанні. Однак у свої 13, 15 або 16 років вони вже переймаються, що не зможуть виправдати очікування батьків, учителів або суспільства. Це занепокоєння вони приховують за стіною з видимої байдужості, яку побудували, щоб захистити себе від критики. Ви можете відчути це в таких типових фразах підлітка: «Іспити не показують мій реальний рівень інтелекту, не допомагають навчатися. Так навіщо мені до них готуватися?» або «Я не збираюся ставати ботаном, у якого зовсім немає особистого життя».
Сучасним підліткам у школі ведеться набагато складніше, ніж їхнім батькам. Незалежно від якості освіти в тій чи іншій школі, у наш час підлітки докладають набагато більше зусиль, ніж їхні однолітки раніше. Упродовж останніх двадцяти років термін шкільного навчання зріс із десяти до дванадцяти років, також збільшилася кількість позакласних заходів. Іншими словами, дітей ще зі школи готують до щільного навчального графіка, який чекає на них в університеті. Водночас вони мають друзів і віртуальний світ, яким охоче присвячують свій вільний час.
Щоб дати раду значному обсягу навчальних і позашкільних занять, підліток потребує організаційних навичок. Але мозок дитини в наш час не розвивається швидше, ніж досі. На підлітковому етапі у підлітків усе ще формується здатність фокусуватися, звертати увагу на деталі і планувати. Тому не дивно, що вони часто не виконують своїх навчальних обов'язків. Особливо це стосується юнаків. Статистика свідчить, що кількість юнаків, які вступають у заклади вищої освіти, скорочується порівняно з дівчатами. Останні також виявляють вищу успішність у старших класах школи й у ВНЗ. Юнаки частіше, ніж дівчата, страждають від розладів навчання й поведінки (таких як, наприклад, синдром дефіциту уваги з гіперактивністю).
Батьки хлопчиків-підлітків докладають величезних зусиль, намагаючись мотивувати своїх дітей до навчання. Вони щовечора контролюють, як їх дитина вчить уроки. І це тільки збільшує напругу і послаблює мотивацію підлітка.
Батьки встановлюють для своїх синів нереалістичні стандарти, вірячи, що коли ті будуть їм відповідати, то зможуть вступити у престижний заклад. Батьки часом просять підлітка або погрожують йому. Іноді вони навіть самі виконують завдання за сина. Незважаючи на те, що все це вони роблять із кращих міркувань, їх тривога і страх тільки погіршують ситуацію, яку вони намагаються виправити.

Щоб уникнути цього, перш за все, необхідно менше тиснути на підлітків і давати їм більше часу для вирішення проблем.

Немає коментарів:

Дописати коментар