10 жовтня, 2021

Всесвітній День психічного (ментального) здоров'я

10 жовтня - День ментального здоров‘я!

А для того, щоб можна було навчитися ще краще подбати про себе та своє ментальне здоров'я, варто знати про його складові. Тож зверніть увагу на 16 елементів психічного та емоційного здоров'я, які виділяє відома американська психоаналітик Ненсі Мак-Вільямс:
1. Здатність любити (партнера, дітей…). Вміти любити людей такими, якими вони є, не ідеалізувати їх і не знецінювати, бути здатними віддавати, а не лише брати.
2. Здатність працювати. Ідеться не лише про роботу, за яку ми отримуємо зарплатню. Важливо творити, продукувати щось нове, реалізовувати свій творчий потенціал.
3. Здатність до гри. Мова йде про вміння дорослих людей «гратися» словами, символами, використовувати метафори, гумор та отримувати від цього задоволення.
4. Безпечна прив’язаність. Здатність будувати добрі довірливі стосунки з людьми.
5. Автономія. Здатність людини самостійно приймати рішення відповідно до своїх прагнень і переконань, а не під тиском зовнішніх обставин.
6. Здатність залишатися в контакті з собою. Це вміння приймати і любити себе такою, якою людина є насправді, навіть зі своїми негативними рисами, здатність поєднувати в собі те, що дане нам від природи із тим, що ми розвинули самі.
7. Здатність людини протистояти стресу. Мова іде про те, що в людини достатньо сил і ресурсів не зриватися і не втікати в хворобу у стресовій ситуації, а знаходити спосіб адаптуватися до обставин.
8. Реалістична самооцінка. Багато людей або занадто критично оцінюють себе, або ж навпаки – підносять необґрунтовано високо. Важливо вміти знаходити свою «золоту середину», яка відповідає дійсності.
9. Система ціннісних орієнтацій. Важливо, щоб людина розуміла етичні норми, їх зміст, і при цьому гнучко їх дотримувалася.
10. Здатність давати раду зі своїми емоціями. Вміння відчувати емоції, але не керуватися ними, а покладатися також на свої раціональні думки.
11. Рефлексія. Здатність дивитися на себе «збоку», розуміти свої слабкі сторони і коригувати їх.
12. Менталізація. Вміння усвідомлювати, що інші люди – це окремі особистості, які мають свої переконання і цінності, відмінні від наших.
13. Володіння достатньою кількістю захисних механізмів і гнучкість у їх використовуванні. Захисні механізми допомагають нам впоратися зі складними ситуаціями, однак інколи вони можуть дуже сильно спотворювати наше сприйняття реальності.
14. Баланс між тим, що ми робимо для себе і для свого оточення. Важливо бути собою, дбати про власні інтереси, однак враховувати при цьому й інтереси інших.
15. Відчуття вітальності. Здатність почуватися живим.
16. Здатність приймати те, що ми не можемо змінити. Вміння приймати обмеженість своїх можливостей, щиро і чесно сумувати з цього приводу і втілювати в життя те, що можливо зробити в даній ситуації.
Дбайте про себе, дбайте про важливе!

Немає коментарів:

Дописати коментар