16 лютого, 2022

#ОнлайнІнформуванняБатькам

 Як допомогти дитині вибрати потрібну грошову професію, яка розкриє її потенціал

Можливо, зараз ви вже почали замислюватися: яку професію вибрати вашій дитині? У будь-якому разі рано чи пізно це питання виникне, час іде.

І, швидше за все, як доросла людина розумієте, що майбутня професія як мінімум має допомогти дитині реалізувати себе в житті та забезпечити її фінансове благополуччя.

Все правильно.

Підраховано, що сучасна доросла людина витрачає на роботу 50% свого свідомого життя. Це дуже багато. Чи може людина бути задоволена своїм життям, якщо значну її частину вона витрачатиме на нелюбиму копійчану роботу? Навряд чи! Тому вибрати професію правильно - життєво важливо.

Але як вибрати ідеальну професію для дитини? Щоб вона розкривала її потенціал, приносила добрі прибутки, а ви могли потягнути освіту фінансово.

Суть проблеми: Більшість вибирає професію наосліп

Що потрібно, щоб вибрати професію до душі, яка до того ж добре оплачуватиметься?

Психологи рекомендують враховувати 3 основні критерії. Для цього потрібно обирати:

1.   Те, що подобається саме вам.

2.   То, в чому знаєтеся.

3.   Високооплачувану спеціалізацію.

Це оптимальна формула. Але на практиці все виглядає інакше.

Підлітки не знають, що їм подобається і чим би хотіли займатися, тому керуються думкою інших

Більше 70% школярів не мають уявлення про те, яку професію хотіли б отримати і чим хотіли б займатися у житті. І лише близько 5% точно знають, ким хочуть стати.

У 47% підлітків думка батьків є одним із основних факторів, що впливають на вибір майбутньої професії, а 35% орієнтується на поради знайомих.

 Більшість підлітків не орієнтуються на ринку праці

Одні пасивні, нічим не цікавляться, воліючи валятися на дивані та скролити соцмережі. Інші цікавляться всім потроху, відвідують різні гуртки, але в жодній сфері не досягають особливих успіхів. Треті займаються улюбленою справою і навіть процвітають у ній, але їх знання поки що поверхневі.

Об'єктивно життєвий та професійний досвід підлітків занадто малий, щоб можна було казати, що вони досить чимось розуміються.

Підлітки поки що мало що розбираються

Більше 60% опитаних дітей зізналися, що не мають практично жодної інформації про актуальні для ринку професії.

А це означає, що вони не розуміють, які професії зараз затребувані і високооплачувані, щоб зробити правильний вибір.

Як бачите, 3 основних критерії вибору ідеальної професії не дотримуються. Підліток вибирає майбутню професію практично наосліп.

Що далі?

А далі підліток стикається з суворою реальністю.

 Мінімум 5 років він навчається у ВНЗ - і вже в процесі розуміє, що обрана професія не відповідає його здібностям та потребам. Уявлення про професію далекі від реального стану справ.

Закінчуючи ВНЗ виходить на роботу - напханий теорією без практики, він абсолютно не підготовлений до реалій ринку праці. Він не конкурентоспроможний, ВНЗ знання вже застаріли, тому йому доводиться на ходу переучуватися. Ви ж не станете сперечатися, що класична освіта давно застаріла?

Працює за копійки - не маючи професійного досвіду та реально потрібних знань, він отримує копійки. Його розчарування роботою зростає, одночасно збільшується невдоволення собою та життям у цілому. Дитина починає розуміти, що помилилася і починає шукати виходи

Офіційна статистика каже, що близько 70% людей працюють не за професією. Подивіться на своїх знайомих, таких історій достатньо. А ви працюєте за фахом?

При цьому не забувайте, що на всю цю сумну історію пішла купа грошей та часу. А заради чого?

Все може бути по-іншому: 4 поради, як допомогти дитині обрати професію

1.   Дізнайтесь більше про затребувані професії

Ключове слово «затребуваних», а не престижних, модних, популярних. Орієнтуйтесь на зарубіжні джерела, оскільки розвинені країни знаходяться трохи попереду, тому сьогодні їх — наше завтра. Зібрану інформацію обговорюйте з дитиною, цікавтеся її думкою.

2.   Спостерігайте за підлітком

Можливо, справою його життя стене те, чим він захоплюється. Любить знімати прикольні відео - нехай опанує відеозйомку. Збирає оригінальні картинки та любить малювати – прямий шлях у дизайнери. Любить писати і має творчі здібності — придивіться до копірайтингу.

3.   Покажіть внутрішню кухню професій

Є якийсь виворот будь-якої справи, особливості, які зазвичай приховані від очей обивателя. Якщо ваша дитина вибрала одну або кілька кращих професій, пошукайте серед свого оточення представників цих сфер. Попросіть їх розповісти про свою роботу. А ще краще запросити вашу дитину на міні-стажування. Якщо виворітний бік сфери не злякає його - значить, він рухається у правильному напрямку.

4.   Знизьте важливість диплома

Сама по собі «кірочка» про вищу освіту не зробить із вашої дитини суперкласного фахівця. Але досі є стереотип, що диплом відкриває певні перспективи. Для більшості професій це не так. Роботодавці давно зрозуміли, що зв'язку між статусним дипломом та реальними знаннями/навичками немає чи майже немає. Тому не зваблюйтеся, що престижний виш – гарантія працевлаштування. В іншому випадку ваша дитина втрачає час, а ви - гроші на її освіту.

Що ви можете зробити для своєї дитини прямо зараз

Ви можете дати дитині можливість:

-       дізнатися про кілька найбільш затребуваних і добре оплачуваних професій, які зараз існують на ринку праці;

-       спробувати себе в цих професіях і зрозуміти їх внутрішню кухню;

-       вже зараз, будучи школярем, заробляти на своїх знаннях та навичках здобутих за однією з професій отриманих.

 У результаті ще до випуску зі школи ваша дитина точно знатиме ким вона хоче стати і в якому напрямку розвиватися.

Більше того, коли настане час повноцінно працювати, він не буде нулем у цій сфері (наприклад, як після ВНЗ). У нього будуть усі необхідні навички та знання для успішного початку великої та перспективної кар'єри.

А ви як батьки заощадите гроші на практично марну освіту дитини у ВНЗ.

Немає коментарів:

Дописати коментар