08 травня, 2022

День матері в Україні

 

Свято встановлене в 1999 році відповідним указом президента Леоніда Кучми на підтримку ініціативи Державного комітету України у справах сім'ї та молоді, міжнародної організації Жіноче співтовариство, Союзу жінок України, громадської організації Союз українок.

Свято є міжнародним і в різних країнах світу припадає на різні дати, але в більшості країн це теж друга неділя травня (у США, Австралії, Канаді, Мексиці, Індії і т.д.). Наприклад, в Норвегії цей день відзначається в другу неділю лютого.

Ідею святкування Дня матері приписують американській активістці Джулії Уорд Хоув (Julia Ward Howe), що опублікувала в 1872 році прокламацію Дня матері, а також вчительці з Графтона в Західній Вірджинії Ганні Джарвіс (Anna Jarvis), яка в 1907 році організувала меморіальну церемонію в пам'ять своєї померлої матері. Церемонія пройшла 10 травня. Джарвіс також написала лист міністрам, бізнесменам і політикам з проханням встановити День матері. Узаконив свято в США американський президент Вудро Вілсон (Woodrow Wilson) 8 травня 1914 року.

Відомо також, що ще в Стародавній Греції віддавали данину Геї, матері всіх богів. Пізніше, з 1600 року, в Англії щорічно дотримували так званої "Материнська неділя" ( "Mothering Sunday"), яке припадало на четверту неділю Великого посту. У цей день всю прислугу відправляли додому, щоб вони приділили час своїм матерям. Традиційно випікався спеціальний пиріг.

У цей день прийнято вітати матерів, віддавати належне материнській праці. Традиційно в День матері в багатьох країнах мамам дарують подарунки, листівки і квіти. А, наприклад, в Мексиці святкування Дня матері супроводжується спеціальними католицькими месами, під час яких в соборах у виконанні оркестру звучить "las mananitas", а для всіх матерів влаштовується святковий обід.
Немає коментарів:

Дописати коментар