Попередимо булінг!

Булінг (від англійського bullying) – тривалецькування, залякування, агресивне переслідування одного з членів колективу з боку інших представників колективу. Така поведінка має на меті самоствердитися за рахунок когось, підпорядкувати особистість своїм інтересам або заслужити собі загальний авторитет.     Це явище є досить поширеним не лише в Україні, а й в усьому світі. За даними соціологічних досліджень, із проявами булінгу в Україні стикаються 8 із 10 дітей. При чому, частина опитаних дітей зізналася, що потерпають від знущань не лише з боку школярів, а зазнають утисків й з боку вчителів.
     Якщо розглядати це явище з правової точки зору, необхідно відмітити, що в даному випадку порушується ціла низка законодавчих актів щодо захисту прав дитини.
     Головний міжнародний документ у цій сфері є Конвенція ООН з прав дитини, яка проголошує, що усі діти від народження рівні та мають право на безпечні та сприятливі умови життя.
     Конституція України проголошує, що найвищою соціальною цінністю є людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека.
Крім того, Основний Закон встановлює, що будь-яке насильство над дитиною та її експлуатація переслідуються за законом.
     Цивільний та Сімейний кодекси України також є важливою складовою національного законодавства щодо захисту прав дитини.
Закон України «Про охорону дитинства» прямо передбачає захист дитини від усіх форм насильства.     Набув чинності нормативно-правовий акт, що роз’яснює нюанси реагування на булінг у закладі освіти.  
     Також ухвалено законопроект № 8584 на протидію булінгу (цькуванню) в освіті, яким будуть внесені зміни до ключових законодавчих актів: 

  •  Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУАпП); 
  •  законів України: 

-    «Про освіту», 
-    «Про загальну середню освіту», 
-    «Про дошкільну освіту».


МОН створило розділ «Протидія булінгу»

ЮНІСЕФ провадить інформаційну кампанію на сайті «Викресли булінг»


     Міжнародним і національним законодавством визначено що дитина – це особа, яка не досягла 18 років.
     Як відомо, за порушення вимог законодавства, особи, що його порушили, несуть відповідальність.
     У випадку шкільного булінгу за кривдника, якому не ще не виповнилося 14 років, усю відповідальність несуть батьки. Вони повинні відшкодувати шкоду (як матеріальну, так і моральну), яку завдала їхня дитина іншому учню.
     Якщо дитина, віком від 14 до 18 років має майно або доходи, достатні для відшкодування завданих збитків, вона робить це самостійно, якщо ні – то відповідають батьки. До того ж, батьків може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за невиконання обов’язків щодо виховання дітей.
     Крім того, дитину з 16 років можна притягнути як до адміністративної, так і до кримінальної відповідальності, в залежності від тяжкості та наслідків вчиненого діяння.
Проте,  Кримінальний кодекс встановлює перелік правопорушень, за які дитину можна притягнути до відповідальності з 14 років – умисне вбивство, нанесення тяжких чи середньої тяжкості тілесних ушкоджень, зґвалтування, крадіжку, умисне знищення майна, хуліганство та деякі інші тяжкі злочини.
     Важливо! Щойно дитина переступає поріг школи, відповідальність за неї несуть вчителі та шкільна адміністрація. Це прямо передбачено Законом України «Про освіту», згідно якому педагогічні працівники зобов’язані захищати учнів від будь-яких форм фізичного та психічного насильства, приниження честі та гідності, дискримінації за будь-якою ознакою. Тож, учителя, який знехтував своїми обов’язками та правами дитини, можна також притягнути до відповідальності.


 

За булінг каратимуть вчителів, батьків і дітей: зареєстровано законопроект - натискай      Міністерство освіти та науки створило робочу групу з розробки заходів, направлених на попередження  булінгу в закладах освіти.
     Про це йдеться у наказі Міністерства освіти та науки №1001 від 17 вересня, оприлюдненому на сайті відомства.
     "Утворити робочу групу з розроблення проектів плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію цькуванню (булінгу) в закладах освіти, порядку реагування на випадки цькування (булінгу) в закладах освіти, програми навчання протидії цькуванню та дискримінації для закладів освіти", - йдеться у документі.
     Робоча група має представити свої напрацювання до 1 грудня 2018 року. Затвердження плану заходів та порядок реагування на випадки цькування, згідно з наказом, має відбутися до 1 січня 2019 року.
     МОН пропонує до громадського обговорення проект плану заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу в закладах освіти

Буклент "Булінг в підлітковому середовищі"

КІБЕРБУЛІНГ! РЕКОМЕНДАЦІЇ БАТЬКАМ - натискай

КІБЕРБУЛІНГ! РЕКОМЕНДАЦІЇ ДІТЯМ - натискай

ПРО БУЛІНГ ДЛЯ ДІТЕЙ - натискай

ПРО КІБЕРБУЛІНГ ДЛЯ ДІТЕЙ - натискай             За даними дослідження UNICEF Україна за 2017 рік, 67% дітей стикалися з булінгом (були жертвою або свідком), а 40% постраждалих від цькування взагалі ні з ким не ділилися проблемою і не зверталися за допомогою. 25% – говорили про це не з дорослими (з другом чи братом/сестрою). З тих, хто мовчать – 40% соромляться про це говорити, а 22% вважають, що це нормальне явище.

 


АНТИБУЛІНГ - ПОРАДИ СПІВАКА ДМИТРА ШУРОВА - натискай 

Картинки по запросу шуров
ОРГАНІЗАЦІЇ, ЯКІ ЗАЙМАЮТЬСЯ ПРОБЛЕМАМИ БУЛІНГУ В УКРАЇНІ - натискай
Скажи булінгу «Ні!»: 5 мультфільмів, які навчають цінувати кожного
Добірка змістовних мультфільмів про події з життя тих, хто відрізняється від більшості у спільноті, їхній емоційний стан та способи вирішення конфліктних ситуацій.
Чому одні нетерпимі до інших? Чому той, хто відрізняється від оточуючих, частіше залишається на самоті та стає об'єктом насмішок, а іноді – й проявів колективного цькування? В українському суспільстві зараз багато говорять про толерантність. Водночас найпоширенішими проблемами у колективах є булінг та мобінг. Чи можна запобігти виникненню цих явищ?
За даними численних досліджень, на вміння знаходити спільну мову з оточуючими впливає розвинутість емоційного інтелекту і, зокрема, емпатії – здатності розуміти емоційні стани іншої людини, бачити світ «її очима» та скеровувати власну поведінку відповідно до цього.
Розвиток цих навичок дозволить навчитися вам більш терпимо ставитись один до одного та попередити виникнення булінгу. Як саме можна розвинути ці здібності? Допоможуть у цьому спеціальні вправи та перегляд відповідних тематичних мультфільмів з обов'язковим сумісним обговоренням з друзями, батьками, вчителями.

Мультфільм «Жив собі чорний кіт»

Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Юрій Марченко.

Мультфільм про те, як живеться чорному коту. Через людські забобони з ним ніхто не спілкується, тому він опинився у повній ізоляції. Всьому причина – чорний колір його шерсті.
Що відчуває кошеня, наскільки йому сумно і самотньо? Про це ніхто навіть не замислюється. Щоб не мати клопіту, всі його намагаються обійти десятою дорогою. Однак варто котові забруднитися у білу фарбу – ставлення до нього вмить змінюється.
Перегляньте цей мультфільм  та проаналізуйте, чи справедливе було ставлення інших до кошеняти? Чи розумно будувати відносини з оточуючими, ґрунтуючись на їхніх вроджених особливостях чи зовнішності?

Мультфільм «Про пташок»

     Анімацію створено компанією Pixar у 2000 році. У 2002 році мультфільм було відзначено премією «Оскар» у номінації «Найкращий анімаційний короткометражний фільм».

Історія про зграю горобчиків, які спілкуються між собою, сидячи на дротах. До них прилетіла доброзичлива чуднувата пташка, зовсім не схожа на них, тому горобці не прийняли її до гурту, хоча вона цього хотіла.
Щоб позбутися настирної гості, спільнота горобців спочатку її ігнорує. Потім закльовує, намагаючися зігнати зі спільного дроту, не розуміючи, які саме наслідки це може мати для них самих.

     Цей мультфільм демонструє, що будь-які конфлікти впливають на кожного, незалежно від того, гурт це чи одна особа.

Мультфільм «Вірте у любов, вірте у Різдво»

     Анімацію створено у 2018 році австрійською компанією Jung von Matt/DONAU на замовлення Erste Group.

Це історія про їжачка на ім'я Генріх, який уперше прийшов до нового класу. Він би з радістю подружився з однолітками, однак спілкуватися і гратися йому заважають колючки, через які він і сам страждає.
Минає час, і напередодні Різдва Генріх помічає, що однолітки шепочуться і сміються за його спиною. Коли засмучений їжачок виходить на шкільне подвір'я, його чекає несподіванка – подарунок від однокласників, завдяки якому вони зможуть дружити і гратися!

Отже подивіться цей зворушливий мультфільм  та зрозумієте, що абсолютно з кожним можна знайти спільну мову, якими різними, на перший погляд, ви б не були.

Мультфільм «Курка, яка несла всяку всячину»

Анімацію створено на студії «Укранімафільм» у 2006 році, режисер – Марія Медвідь.

Це історія про курку, яка мріяла про діточок, і одного разу вона знесла 7 яєць, з яких вилупилося 6 курчаток і один… маленький екскаваторчик.
На відміну від чорного кота, не зважаючи на те, що екскаваторчик був не такий, як курчата, батьки його любили і ставились до нього, як і до інших.

     Перегляньте цей мультфільм і зрозумієте, що всі люди різні, однак кожному важливо відчувати себе частиною чогось більшого, ніж він є сам – членом родини, частиною певної спільноти тощо. Однак варто пам'ятати, що відчути себе насправді щасливим можна лише серед тих, хто дійсно схожий на тебе – за вподобаннями чи світосприйняттям.

Мультфільм-казка «Гидке каченя»

Відеоверсію казки створено командою українського проекту «Світ казок» у 2016 році.

Гидке каченя» – всесвітньо відома казка данського письменника Ганса Крістіана Андерсена. Вперше вона була опублікована у 1843 році.
Це історія про маленьке лебеденя, яке з незрозумілих причин потрапило до родини качок. Тільки-но вилупившись із яйця, воно отримало прізвисько Гидке каченя за свою непоказну зовнішність, відмінну від «родичів».

Ця казка допоможе зрозуміти (і не тільки малюкам) те, що за непоказною зовнішністю насправді може ховатися яскрава непересічна особистість.

Кожний прагне, щоб його розуміли і любили таким, який він є! Однак у шкільному, і навіть у колективі дорослих, люди поєднуються за певними об'єднуювальними принципами. Тому, якщо у цій спільноті є хтось, хто відрізняється від інших, він часто опиняється на самоті.
Однак чи є це приводом для його цькування?

Немає коментарів:

Дописати коментар