Супровід конкурсу-захисту НДР


Підготовка учнів-членів МАН 
до публічного виступу-захисту 
науково-дослідницької роботи

     З метою підготовки учнів Еман до захисту наукових робіт на І (міському) етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт адміністрацією закладу спільно з заступниками директорів закладів середньої освіти міста проводяться попередні прослуховування доповідей конкурсантів. 
  
Психолог ЕМАН  проводить тренінгові заняття з вихованцями "Технологія вдалого виступу".                                                      Знання та навички, здобуті вихованцями на цих заняттях додають впевненості учасникам конкурсу і допомагають вдало захистити свої перші наукові роботи на всіх етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких учнівських робіт МАН: на міській науково-практичної конференції (І міському етапі), в м.Запоріжжя (II обласної етап), а також під час підготовки та написання предметної контрольної роботи.
 Декілька порад для успішного публічного виступу
 • Подолайте свій страх перед аудиторією, проявіть впевненість і почніть свій виступ.
 • Приділяйте час структуруванню мови (вступна, основна і заключна частина), а також її організації (відповідному зовнішньому вигляду, вивчення місця проведення, технічного устаткування, цільової аудиторії тощо).
 • Підбирайте зрозумілі слова і дотримуйтесь культури мовлення.
 • Визначте мету мови свого виступу і досягайте її.
 • Використовуйте мову тіла (відкриті жести, впевнена поза тощо) і тримайте зоровий контакт з кожним слухачем.
 • Керуйте голосом (його інтонацією і гучністю).
 • Всебічно вивчіть тему виступу і досконало володійте нею.
 • Використовуйте доцільні наочні засоби.
 • Проявляйте силу переконання, поєднуючи логічні аргументи і емоції.
 • Надихайте аудиторію через віру в те, що вами зроблено.Тренингові заняття "Готуємось до контрольної роботи"

    Напередодні І туру (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науко-водослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України - написання контрольної роботи з базової дисципліни - психологом ЕМАН для вихованців проводяться тренінгові заняття "Готуємось до контрольної роботи". Спасибі психологам закладів середньої освіти міста за допомогу в організації тренінгових занять.


   Зосередься! Після виконання попередньої частини тестування (заповнення бланків), коли ти прояснив всі незрозумілі для себе моменти, постарайся зосередитися і забути про оточуючих. Для тебе повинні існувати тільки текст завдань і годинник, який регламентує час виконання тесту.
   Поспішай не поспішаючи! Жорсткі рамки часу не повинні впливати на якість твоїх відповідей. Перед тим, як вписати відповідь, перечитай питання двічі і переконайся, що ти правильно зрозумів, що від тебе вимагається.
   Почни з легкого! Відповідай спочатку на ті питання, в знанні відповідей на які ти не сумніваєшся, і не зупиняйся на тих, які можуть викликати довгі роздуми. Тоді ти заспокоїшся і ввійдеш в робочий ритм. Потім твоя енергія буде спрямована на більш важкі питання.
   Пропускай! Треба навчитися пропускати важкі або незрозумілі завдання. Пам'ятай: у тесті завжди знайдуться такі питання, з якими ти обов'язково впораєшся. Нерозумно недобрати балів тільки тому, що ти не дійшов до завдань, які міг би легко виконати, а застряг на тих, які викликають у тебе труднощі.
   Читай завдання до кінця! Не старайся зрозуміти умови завдання "за першими словами" і добудувати кінцівку у власній уяві. Це вірний спосіб зробити прикрі помилки в найлегших питаннях.
   Думай тільки про поточне завдання! Коли ти бачиш нове завдання, забудь про те, що було в попередньому. Як правило, тестові завдання не пов'язані один з одним, тому знання, які ти застосував в одному (вже вирішеному тобою), не допомагають, а тільки заважають сконцентруватися й правильно вирішити нове завдання. Забудь також про невдачу в минулому завданні (якщо воно виявилося тобі не "по зубах"). Думай тільки про те, що кожне нове завдання - це шанс набрати бали.
   Виключай! Багато тестових завдань можна вирішити швидше, якщо не шукати відразу правильний варіант відповіді, а послідовно виключати явно невірні. Метод виключення дозволяє в підсумку сконцентрувати увагу всього на одному-двох варіантах.
   Заплануй два кола! Розрахуй хронометраж так, щоб за дві третини всього відведеного часу пройтися по всіх легких завданнях (перше коло). На них ти встигнеш набрати максимум очок, а потім спокійно повернутися і подумати над важкими, які тобі спочатку довелося пропустити (друге коло).
   Перевір! Залиш час для перевірки своєї роботи, щоб встигнути пробігти її очима й помітити явні помилки.
   Угадуй! Якщо в тестовому завданні ти не впевнений у виборі відповіді, довірся інтуїції! При цьому вибирай такий варіант, який, на твій погляд, має велику ймовірність.
   Не засмучуйся! Прагни виконати всі завдання, але пам'ятай, що на практиці це нереально. Враховуй, що завдання контрольної розраховані на максимальний рівень труднощів, і кількість вирішених тобою завдань цілком може виявитися достатньою для гарної оцінки.
 Батьківські збори  

На батьківських зборах, які проходить напередодні І туру ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України - написання контрольної роботи з базової дисципліни, психолог ЕМАН надає батькам рекомендації "Як допомогти дитині підготуватися до контрольної роботи", а також розповідає про вправи, які допомагають дітям подолати страхи. Крім того психолог пропонує батькам виконати деякі вправи разом.   Вправи на зняття тривожності у дітей перед відповідальним заходом   Тренингові заняття 
"Тренування впевненої поведінки під час публічного виступу"

Психологом ЕМАН за підтримки методиста сектору соціально-психологічної роботи НМЦ Павленко Тетяни Миколаївни та психологів шкіл міста для вихованців ЕМАН, учасників очного туру II (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів малої академії наук, проводяться тренінгові заняття "Тренування впевненої поведінки під час публічного виступу "
1. Менше (простіше) = краще.
2. Презентація – це історія з викликом, боротьбою та розв’язкою.
3. Презентація створюється не для автора, а для аудиторії, тому не треба
перетворювати її на конспект.
4. Подвійне кодування ідеї словами та зображеннями.
5. Одна думка – один слайд.
6. Головне – не слайди, а зміст та ідея.
7. Дійова особа – ви.
8. Великі літери краще сприймаються (шрифт – не менше 20, краще 60).
9. Не більше трьох кольорів у презентації (основний, другорядний та акцент).
10. Планування та підготовка (у тому числі, відповідей на можливі питання).


6 коментарів:

 1. Хочу подякувати колективу ЕМАН: і вчителю ведущему гурток, і психологу, і адміністрації, за іх чудову роботу! Донька займається в ЕМАН вже 2 рік, і спочатку дуже боялась виступати перед людьми з докладами, навіть реферат в класі не хотіла зачитувати. Але після проведених тренінгів вона виступає з задоволенням. Стала більш організованою та впевненою у собі. Це відмічають і школьні вчителі. А після батьківських зборів, де психолог розповідала про підготовку до мановських контрольних робіт та як батьки можуть підтримувати своїх дітей при цьому, я і сама стала більш спокійною в цьому плані. Це навіть допомогло нам з донькою при підготовці та здачі ДПА в школі! А деякі вправи ми приміняємо разом після робочого (навчального) дня або перед відповідальними випадками, вони знімають напругу емоційну та додають впевненості у власних силах... Дякую!

  ВідповістиВидалити
 2. Щиро вдячна Наталії Володимирівні, практичному психологу ЕМАН, за систематичну кропітку роботу з вихованцями мого гуртка та їх батьками.
  Тренінги, які Наталія Володимирівна проводить перед міським та обласним етапами конкурсу-захисту НДР, перед написанням контрольної роботи, надихають дітей, роблять їх упевненішими. Помітно, що після проведеної психологом роботи, вихованці можуть упоратися зі своїм хвилюванням, тривогою.
  Багато уваги Наталія Володимирівна приділяє індивідуальній роботі з дітьми та їх батьками, що сприяє формуванню позитивної самооцінки дитини, мотивації діяльності, виробленню правильних навичок поведінки та спілкування, тощо. І батьки, і діти довіряють психологу, звертаються за порадою, а це, на мій погляд, дуже вагомий показник професіоналізму.
  Наталія Володимирівна регулярно проводить психологічні тренінги, вправи, ігри з педколективом. Вони завжди цікаві, змістовні, актуальні. Їх тематика відповідає нашим нагальним запитам і потребам. Ці ж вправи, ігри ми застосовуємо потім і у роботі з вихованцями.
  Бажаю Наталії Володимирівні невичерпної творчої енергії та натхнення у її професійній діяльності!

  ВідповістиВидалити
 3. Наталья Владимировна, спасибо Вам за ваш труд, ум и сердце, которые всегда с детьми! Кто хоть раз выступал перед аудиторией, тот знает, какое это напряжение и волнение. Вы помогаете детям справиться с их страхами и эмоциями в самый ответственный момент. От своих воспитанников знаю, что им интересны и полезны ваши тренинги и просто беседы. Продолжайте свою бесценную работу, удачи в вашей миссии!

  ВідповістиВидалити
 4. Щиро вдячна Наталії Володимирівні, практичному психологу ЕМАН, за тренінги, які вона проводить перед міським та обласним етапами конкурсу-захисту НДР, перед написанням контрольної роботи, саме вони допомагають заспокоїтися й налаштуватися на прцю. Всі ці занняття дуже цікаві й корисні.

  ВідповістиВидалити
 5. Очень полезная и ценная информация!Интересные и увлекательные тренинги,которые действительно повлияли на результат!Спасибо ещё раз большое)

  ВідповістиВидалити
 6. Наталья Владимовна, я очень благодарен Вам за тренинги! Очень мне помогли Ваши упражнения и советы на ЗНО!Я волновался и даже был страх, потому всё забывал, но потом вспомнил всё, что Вы говорили на тренинге и занятиях, сначала подышал ровно, потом вспомнил своё "дерево" и сразу полегчало, и я вспомнил всё нужное по предмену! Теперь жду результатов, уверен, что будут хорошими! Спасибо!

  ВідповістиВидалити